Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer three phase line choke 1 hp, 1 hp input line choke, 20w three phase line choke, 20 amp three phase line choke, line filter choke vfd and 30 hp line choke.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 20 A |
| Inductance | 1 mH |
| Application | VFD Input |
| Voltage Rating | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Insulation Class | Class F |
| Size | 1 HP to 500 HP |
| Cooling Type | AF |
| Mounting | Panel |
| Enclosure | Open |
| Brand | Indian Make |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 2.5A |
| Inductance | 9 MH |
| Application | VFD Input |
| Current | 2.5A |
| Ballast Type | Electronic Ballast |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 415 V |
| Insulation Class | Class F |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Connected between drive penal and the motor in output circuit |
| Cooling Type | AN |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting | Panel |
| Enclosure | Open |
| Brand | Indian Make |
| Power of | 1 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 20 A |
| Power | 20W |
| Inductance | 60MH |
| Application | VFD Output |
| Ballast Type | Electronic Ballast |
| Voltage Rating | 240 V |
| Phase | Three Phase |
| Insulation Class | Class F |
| Voltage | 240V |
| Cooling Type | AF |
| Start Method | Instant Start |
| Mounting | Floor |
| Frequency | 50 Hz |
| Enclosure | Open |
| Brand | Indian Make |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4699 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 20 A |
| Power | 18W |
| Inductance | 0.5 mH |
| Application | VFD Input |
| Ballast Type | Electronic Ballast |
| Voltage Rating | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling Type | AN |
| Start Method | Instant Start |
| Mounting | Panel |
| Enclosure | Open |
| Brand | Indian Make |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Inductance | 1 mH |
| Current Rating | 2 A |
| Application | EMI Filter |
| Core Material | Ferrite |
| Phase | Single Phase |
| Mounting | PCB |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling Type | AF |
| Winding Material | Copper |
| Brand | Indian Make |
₹ 4950 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 50 A |
| Power | 55W |
| Inductance | 2 mH |
| Application | VFD Input |
| Current | 0.15A |
| Ballast Type | Electronic Ballast |
| Voltage Rating | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Insulation Class | Class F |
| Usage/Application | industrial |
| Cooling Type | AF |
| Mounting | Panel |
| Enclosure | Open |
| Brand | Indian Make |
Minimum order quantity: 1 Piece
1 hp to 500 hp
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India