Pioneers in the industry, we offer industrial control transformer, 2 kva control transformer, 300 va elevator control transformers and single phase isolation transformers from India.
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 110 VA |
| Input Voltage | 380 V |
| Output Voltage | 110 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Secondary Voltage | 230 VAC |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Power | 110 VA |
| Cooling Type | Dry Type/Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 50 VA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 230 V |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Frequency | 50 Hz |
| Secondary Voltage | 230 VAC |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class B |
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 250 VA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Secondary Voltage | 230 VAC |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Base Mount |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 500 VA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 110 V |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Current | 15 amp |
| Isolation Level | 2.5 kV |
| Mounting Type | Base Mount |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 1 kVA |
| Phase | 1 Phase |
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India