Leading Manufacturer of input reactor ac line choke from Ahmedabad.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Lamp Wattage | 11 W |
| Inductance | 2 mH |
| Input Voltage | 230 V |
| Current Rating | 100 A |
| Core Material | Copper |
| Core Type | Iron Core |
| Lamp Type | T8 |
| Application | Filter Choke |
| Voltage Rating | 415 V |
| Power Factor | 0.9 |
| Winding Type | Strip Wound |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Housing Material | Sheet Metal |
| Insulation Class | Class F |
| Mounting | Base Plate |
| Input Connection | Lead Wire |
| Cooling Type | AF |
| Operating Temp | 0 to 50 °C |
| Finish | Varnished |
| Brand | Indian Make |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India