Offering you a complete choice of products which include fail safe electromagnetic brakes.
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 2 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Disc diameter | 100 mm |
| Protection class | IP54 |
| Duty cycle | S1 |
| Insulation class | Class F |
| Operating temperature | 0 to 40 °C |
| Country of origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India