Leading Manufacturer of 3kv current transformer, unique transformers current transformers, 500 va transformers, metring current transformer and current transformers from Ahmedabad.
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Current Ratio | 50/5 A |
| Power | 3kV |
| Accuracy Class | 0.2 |
| Burden | 2.5 VA |
| Type | Rectangular (Bar) Type |
| Aperture Size (ID) | 30 mm |
| Transformer Type | Current Transformer |
| Primary Current | 40 A |
| Frequency | 50 Hz |
| System Voltage | 415 V |
| Application | Metering |
| Insulation Type | Polycarbonate |
| Brand | Unique Transformers |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Current Ratio | 100/5 A |
| Power | 3kV |
| Primary Current | 75 A |
| Secondary Current | 5 A |
| Core Type | Ring Core Type CT |
| Accuracy Class | 0.5 |
| Burden | 5 VA |
| Transformer Type | Current Transformer |
| CT Ratio | 100/5 |
| Cooling Type | Dry Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Unique Transformers |
| VA Rating | 5 VA |
UT Unique Transformer Ce Current Tran An Iso 9001: Ratio: 006 Class 50hx/0.66/3 KV Sr. No. 10175
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 415 V AC |
| Power Rating | 500 VA |
| Output Voltage | 230 V AC |
| KVA Rating | 500 VA |
| Phase | Single Phase |
| Transformer Type | Step Down Transformer |
| Primary Voltage | 440 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Warranty | 1 year |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Control transformers
Control panel transformer
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Current Ratio | 100/5 A |
| Power | 3kV |
| Accuracy Class | 1 or 3 |
| Phase | Single Phase |
| Burden | 2.5 VA |
| Current | 2 amp |
| Type | Ring Type (Toroidal) |
| Aperture Size (ID) | 30 mm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Weight | 15 gm |
| Frequency | 60 Hz |
| Dimension | 35 mm |
50/5 to as per requirement
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Current Ratio | 200/5 A |
| Power | 3kV |
| Secondary Current | 5 A |
| Accuracy Class | 1 or 3 |
| Burden | 5 VA |
| Type | Ring Type (Toroidal) |
| Aperture Size (ID) | 30 mm |
| Transformer Type | Current Transformer |
| Primary Current | 10 A |
| Cooling Type | Dry Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| System Voltage | 415 V |
| Application | Metering |
| Insulation Type | Tape Wound |
| Brand | Unique Transformers |
Minimum order quantity: 3 Piece
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India