Leading Manufacturer of 350va control transformer, elevator control transformer, control power transformer and 250 va control transformer from Ahmedabad.
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.35 kVA |
| Output Voltage | 230 V |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Phase | 1 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Base Mount |
| Manufactured By | unique transformers |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Type | Open Type |
| Duty Type | Continuous |
Minimum order quantity: 1 Piece
Control transformers for control panel .
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 50 VA |
| Phase | Single Phase |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Secondary Voltage | 24 VAC |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
| Mounting Type | Panel Mount |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 50 VA |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 12 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Base Mount |
| Phase | Single Phase |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.02 kVA |
| Phase | 1 Phase |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Secondary Voltage | 230 VAC |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50/60 hz |
| Country of Origin | Made in India |
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India