Our product range includes a wide range of 200 va control transformer, 60 va control circuit isolation transformer, 300 va elevator control transformers, 300 va inverter transformers, 500 va transformer and 15amp transformer.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 250 VA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 230 V |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Secondary Voltage | 230 VAC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
| VA Rating | 200 VA |
| Phase | single Phase |
| Brand | Unique Transformers |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 60 VA |
| Input Voltage | 440 V |
| Output Voltage | 110 V |
| Phase | Single Phase |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Primary Voltage | 380-440 VAC |
| Secondary Voltage | 110 VAC |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Isolation Level | 2 kV |
| Number of Phase | Single Phase |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Insulation Class | Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Enclosure Protection | IP54 |
| Winding Material | Copper |
| VA Rating | 60 VA |
| Brand | Unique Transformers |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 400 V AC |
| Power Rating | 300 VA |
| Output Voltage | 130 V AC |
| KVA Rating | 300 VA |
| Phase | Single Phase |
| Primary Voltage | 415 VAC |
| Secondary Voltage | 230 VAC |
| Cooling Type | Dry Type |
| Transformer Type | Step Down Transformer |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
| Usage | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
we are leading supplier of India dealing with PAN India for better priceplease contact once
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 300 va |
| Primary Voltage | 48 V DC |
| Secondary Voltage | 230 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | AN |
| Winding Material | Aluminium & Copper |
| Application | Lift Inverter, Solar Inverter, Industrial Inverter, UPS |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Floor Mounted |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 500 VA |
| Phase | Single Phase |
| Power | 1 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Transformer Type | Control |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Primary Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 220 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
500 va control Transformer 250 va control Transformer500 va-2600 rs250 va -1650 rs
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 VA |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 24 V AC |
| KVA Rating | 100 VA |
| Current | 15 amp |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Transformer Type | Step Down Transformer |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Switch | copper |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class F |
| Usage | Industrial |
| H120xw120xl110 | 5 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India