Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer crane brake coil, electromagnetic disc brake and eot crane brake liner.
₹ 360 / Set of 3 Get Latest Price
| Accessory Type | Brake coil |
| Brake type | Electromagnetic |
| Equipment Type | CRANE BRAKE COIL |
| Part Type | Brake |
| Brake torque | 100 Nm |
| Crane Capacity | 10 ton |
| Operating Voltage | 415 V AC |
| Application | Control |
| Crane Type | EOT Crane |
| Suitable capacity | 15 ton |
| Voltage rating | 230 V AC |
| Origin | OEM |
| Model Number | TM 15 |
| Mounting | Fix mount |
| Disc diameter | 100 mm |
| Drum diameter | 400 mm |
| Coil Type | AC Coil |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Application motion | Hoist brake |
| Mounting Type | MOULD TYPE |
| Protection class | IP54 |
| Type Of Power Source | AC |
| Spare Category | Electrical Parts |
| Part Condition | New |
| Application Area | Material Handling |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Set of 3
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 40 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Cartoon |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 200 mm |
| Protection class | IP54 |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty cycle | S2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Brake torque | 50 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Operating voltage | 24 V DC |
| Drum diameter | 160 mm |
| Application motion | Hoist brake |
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India