Manufacturer of a wide range of products which include auto transformer for motor starter.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 kW |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Starter Type | Auto Transformer |
| Tap Setting | 50 Percent |
| Enclosure Type | MS Powder Coated |
| Dimensions W x H x D | Dipendin order |
| IP Rating | No |
| Standard Tappings | 60% 70% 80% |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Available upto | 1 to 2 days for order |
| Control Supply | 230 V AC |
| Application | Pump |
| Brand | Other Make |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A t s
Our product and services are high in demand due to their premium quality and affordable price
Sanjay Bhai (Proprietor)
Unique Transformers
85-B, Raghunandan Society, Vinzol Rail Crossing Road, Vatva, Ranchod Nagar Society
Ahmedabad - 382440, Gujarat, India